15 sierpnia to jedno z największych i najpopularniejszych świąt w kościele katolickim. Przede wszystkim uznawane jest za najstarsze święto maryjne. Znane jest pod nazwą Wniebowzięcia Maryi Panny, ale także jako Zaśnięcie Matki Boskiej lub Matki Boskiej Zielnej.
Nazwa i charakter tego dnia wywodzą się z 1950 roku. Był to dogmat wprowadzony przez papieża Piusa XII o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, wynosząc jej kult jako "Orędowniczki". Samo zaś święto nieoficjalnie obchodzone jest od V wieku.
W wierzeniach ludowych związanych z tym świętem należało poświęcić pola uprawne, a do dziś także wieńce, nazywane dożynkowymi. Pomimo pandemii i ograniczeń, w parafii św. Urbana w Brzeszczach tradycja jest żywa. Tradycję podtrzymują Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeszczach, parafianie i parafianie.
"Drodzy Rolnicy, życzę zdrowia i pomyślności Wam, Waszym rodzinom i najbliższym. Niech uzyskiwane przez Was plony będą obfite, a Wasza praca przynosi radość oraz satysfakcję" - mówi Radosłw Szot burmistrz Brzeszcz.
Xzw 15:59, 15 sierpnia 2020
Piekna tradycja
Odpowiedz
Stanisław 15:35, 15 sierpnia 2020
Byłem, dziękuję za podtrzymanie tradycji! Dziękuję
Odpowiedz
Maria 15:35, 15 sierpnia 2020
Pytanie jak długo :( nikt z młodych nie kwapi się by to kontynuować
Odpowiedz
Edyta 15:34, 15 sierpnia 2020
Super, że ktoś tak dba o tradycję ^^
Odpowiedz