PILNE! Pożar domu na Krasickiego w Brzeszczach - sytuacja tragiczna >>> Góra, Miedźna, Wola terenem zagożonym wysocje zjadliwą ptasią grypą!
Reklama

15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brzeszczach

2020-08-15 15:20:49, komentarzy: 4

15 sierpnia to jedno z największych i najpopularniejszych świąt w kościele katolickim. Przede wszystkim uznawane jest za najstarsze święto maryjne. Znane jest pod nazwą Wniebowzięcia Maryi Panny, ale także jako Zaśnięcie Matki Boskiej lub Matki Boskiej Zielnej.

 

Nazwa i charakter tego dnia wywodzą się z 1950 roku. Był to dogmat wprowadzony przez papieża Piusa XII o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, wynosząc jej kult jako "Orędowniczki". Samo zaś święto nieoficjalnie obchodzone jest od V wieku.

 

 

W wierzeniach ludowych związanych z tym świętem należało poświęcić pola uprawne, a do dziś także wieńce, nazywane dożynkowymi. Pomimo pandemii i ograniczeń, w parafii św. Urbana w Brzeszczach tradycja jest żywa. Tradycję podtrzymują Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeszczach, parafianie i parafianie.

 

"Drodzy Rolnicy, życzę zdrowia i pomyślności Wam, Waszym rodzinom i najbliższym. Niech uzyskiwane przez Was plony będą obfite, a Wasza praca przynosi radość oraz satysfakcję" - mówi Radosłw Szot burmistrz Brzeszcz.

 

Przypadająca 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół. Stąd też i o tym święcie liturgicznym popularnie mówi się, że jest to dzień „Matki Boskiej Zielnej”.
 
 
Według starej tradycji, w bukiet do poświęcenia w Matkę Boską Zielną wiązano siedem lub 77 różnych ziół i zbóż, później także kwiatów. Siódemka już w Starym Testamencie jest symbolem doskonałości. Tych siedem ziół to rumianek, mięta, melisa, bazylia, rozmaryn, lubczyk i nasturcja.
 
Jak świętują mieszkańcy Brzeszcz? "Wielkie podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeszczach - Borze za dbałość o tradycje lokalną" - stowarzyszenie Brzost
 
Źr.fot: Stowarzyszenie na rzecz gminy Brzeszcze "Brzost"
Kategorie wpisu: Brzeszcze, Brzeszcze-Bór
« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • Xzw 15:59, 15 sierpnia 2020

  Piekna tradycja

  Odpowiedz
 • Stanisław 15:35, 15 sierpnia 2020

  Byłem, dziękuję za podtrzymanie tradycji! Dziękuję

  Odpowiedz
 • Maria 15:35, 15 sierpnia 2020

  Pytanie jak długo :( nikt z młodych nie kwapi się by to kontynuować

  Odpowiedz
 • Edyta 15:34, 15 sierpnia 2020

  Super, że ktoś tak dba o tradycję ^^

  Odpowiedz
Reklama 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama 

Reklama