Reklama

BRZESZCZE: Uczcili Dzień Ziemi w sposób nieziemski

2016-05-12 09:21:36, komentarzy: 0

22 kwietnia 2016r. uczniowie powiatowego zespołu nr 6 w Brzeszczach uczcili Dzień Ziemi w sposób nieziemski. W godzinach wieczornych zorganizowali spotkanie fanów „Gwiezdnych wojen” oraz miłośników astronomii.


Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… Dla wielu widzów na całym świecie te słowa brzmią niczym zaklęcie, które przenosi ich w fantastyczny świat. Przewodnikiem po nim był Oskar Wanat, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierunku filmoznawstwo i nowe media. Podczas świetnej prelekcji przybliżył młodzieży motyw dobra i zła w sadze, problematykę władzy , która zasadza się na konflikcie między demokracją a dyktaturą, oraz poruszające wyobraźnię wątki mitologiczne. Całość wystąpienia dopełnił strój Hana Solo, w jakim Oskar wystąpił oraz kolekcja albumów tematycznych i komiksów, które uświetniły wystawę książek o tematyce astronomicznej.
Kolejnym punktem było zapoznanie uczestników spotkania z programem Stellarium – komputerowym planetarium. O tym, że dzięki niemu można oglądać realistyczne niebo w 3D, zupełnie tak, jakby patrzeć gołym okiem, przez lornetkę lub teleskop, przekonywali nas Krzysztof Saroski - nauczyciel fizyki, koordynator Programu Polaris oraz Krzysztof Dwornik – pracownik Planetarium Śląskiego w Chorzowie.


Po astronomicznych wykładach wszyscy udali się na dziedziniec szkolny i rozpoczęły się autentyczne obserwacje. Uruchomiono pięć teleskopów, za pomocą których można było obserwować Jowisza, układ wielokrotny w Wielkiej Niedźwiedzicy oraz najjaśniejsze obiekty z katalogu Messiera.

Spotkanie uświetnił występ Damiana Kolasy oraz degustacja „Gwiezdnych Ciasteczek”, upieczonych przez uczennice z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła „Urania”.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Reklama 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama 

Reklama