PILNE! Pożar domu na Krasickiego w Brzeszczach - sytuacja tragiczna >>> Góra, Miedźna, Wola terenem zagożonym wysocje zjadliwą ptasią grypą!
Reklama

Częste wstrząsy na terenie gminy Brzeszcze, ile potrwają i jakie mogą być mocne?

2020-12-11 14:33:57, komentarzy: 4

Wstrząsy górnicze wywołują wiele pytań, czy są one niebezpieczne, jeśli ziemia się zatrzęsie to mamy powody do zmartwień? Ostatnie odnotowane wstrząsy idą w górę 1,9 do 2,7 w skali Richtera - wstrząsy mogą osiągnąć siłę znacznie przekraczającą trzy stopnie. W listopadzie (okolice Bytomia) miał miejsce wstrząs o sile 3,8.

 

Zakład Górniczy Brzeszcze prowadzi obecnie eksploatację pokładu węgla na średniej głębokości około 850 metrów pod miejscowością Brzeszcze. Pokład ten został zaliczony przez ekspertów do najniższego pierwszego stopnia zagrożenia tąpaniami. Wstrząsy towarzyszące eksploatacji pokładu wynikają z naturalnych uwarunkowań geologicznych. Wysoko nad pokładem zalegają grube warstwy piaskowców, które w wyniku prowadzonej eksploatacji ulegają łamaniu, generując wstrząsy.

 

 

Kto kontroluje działania w kopalni?

 

Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach na bieżąco monitoruje sytuację w ZG Brzeszcze. "Aktywność sejsmiczna w rejonie ściany jest na bieżąco monitorowana przez Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach. Po każdej dobie przesyłana jest informacja o aktywności sejsmicznej górotworu wraz z dobowym postępem ściany oraz wykonywaną profilaktyką tąpaniową. Zakład Górniczy Brzeszcze realizuje szereg działań profilaktycznych, dzięki którym energia wstrząsów jest zmniejszana i w większości przypadków nieodczuwalna na powierzchni." - informuje Tauron.

 

Kopalnia prowadzi stałą rejestrację drgań gruntu za pomocą specjalistycznej aparatury sejsmometrycznej. Prowadzone i planowane roboty górnicze wykonywane są z uwzględnieniem warunków minimalizujących wielkość tego zagrożenia, a poprzez wykonywanie pod ziemią tzw. strzelań torpedujących zmniejsza się energia skumulowana w górotworze. Strzelania torpedujące polegają na wywierceniu w mocnych skałach nad pokładem węgla otworów i zdetonowaniu w nich materiału wybuchowego. Jest to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod aktywnej profilaktyki tąpaniowej, stosowanych w górnictwie.

 

 

Kiedy możliwy koniec wstrząsów?

 

Zostało niespełna 100m ściany, trzęsienia mogą ustać w lutym przyszłego roku. Obecnie ściana nr 02, w rejonie której rejestrowane są wstrząsy odczuwalne na powierzchni, zbliża się do zakończenia swojego biegu. Do końca biegu ściany pozostało już około 85 metrów. Zakończenie jej eksploatacji nastąpi więc styczniu 2021 roku.

 

Wszystkie zagadania związane z zagrożeniami tąpaniami i wstrząsami są na bieżąco analizowane przez Zespół ds. Tąpań powołany przez Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego Brzeszcze.

 

Co w przypadku uszkodzeń nieruchomości?

 

 

Do dyspozycji mieszkańców pozostaje zautomatyzowany system zapisu informacji o odczuciach lub uszkodzeniach spowodowanych wystąpieniem wstrząsu górotworu. Zgłoszeń można dokonywać pod numerem telefonu 32 716 54 99. Wnioski o uszkodzeniach budynków powstałych w wyniku wstrząsów, które zarejestrowała Stacja Geofizyki Górniczej można również składać do Oddziału Szkód Górniczych ZG Brzeszcze.

 

Wstrząsy będą jednak możliwe do czasu pracy kopalni w Brzeszczach, zależne jest to jednak od aktualnych prac i aktywnej ścianie / rejonie prac.

 

 

 

Portal BrzeszczeNews na bieżąco kontroluje moc wstrząsów, prowadzimy też dalsze rozmowy z ZG Brzeszcze, Tauron Wydobycie oraz czekamy na stanowisko gminy Brzeszcze. Wkrótce pojawi się kolejny artykuł wyjaśniający aktualną sytuację na terenie gminy. 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • KingSmen 9:47, 12 grudnia 2020

  Najpierw protesty nie zamykać a teraz się skarżą na kopalnie..

  Odpowiedz
 • Robin. 1:10, 12 grudnia 2020

  Zamknąć w końcu i będzie spokój pracownicy się przebranżowią.

  Odpowiedz
 • Polo 19:51, 11 grudnia 2020

  Co zrobisz jak nic nie zrobisz, nikt nie postawi się kopalni bo mają z tego dobrą kasę po za tym kopalnia była pierwsza potem mieszkańcy więc "widziały gały co brały" :)

  Odpowiedz
 • Edward 19:33, 11 grudnia 2020

  Ogólnie nie pamiętam wstrząsów.. dopiero od tego roku są i to coraz silniejsze

  Odpowiedz
Reklama 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama 

Reklama