PILNE! Pożar domu na Krasickiego w Brzeszczach - sytuacja tragiczna >>> Góra, Miedźna, Wola terenem zagożonym wysocje zjadliwą ptasią grypą!
Reklama

Gigantyczną podwyżkę cen gazu ogłosił Urząd Regulacji Energetyki

2021-12-17 17:44:02, komentarzy: 0

Gigantyczną podwyżkę cen gazu ogłosił Urząd Regulacji Energetyki. To średnio aż 54 procent. Stawka taryfy za paliwo gazowe rośnie o ok. 83 proc. netto, w sumie cały rachunek netto ma wzrosnąć o 54 proc.

 

W nowej taryfie PGNiG ceny gazu są wyższe o ok. 83 proc., stawki opłat abonamentowych natomiast pozostały na niezmienionym poziomie, co oznacza wzrost średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu - na który składa się cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa - o ok. 77 proc. dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych.

 Prezes URE zatwierdził także taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa - największego dystrybutora gazu - na 2022 r.

Wzrost opłat dystrybucyjnych w wyniku wprowadzenia tej taryfy dla wszystkich grup odbiorców wyniesie średnio o 3,6 proc.

 

Jeżeli mamy w domu kuchenkę gazową - średnio miesięcznie - zapłacimy więcej o około 9 złotych. Jeżeli ogrzewamy dom gazem ziemnym rachunek wzrośnie o około 175 złotych miesięcznie. W skali roku daje to ponad 2 tysiące złotych więcej.

Wyliczenia te są jednak mocno uśrednione.

 

Według wyliczeń URE, dla statystycznego odbiorcy płatność będzie wyższa o 41 proc. Dla odbiorców z grupy używającej gazu m.in do podgrzewania wody płatność wrośnie o 54 proc., czyli o 56 zł netto miesięcznie.

 Natomiast odbiorcy zużywający większe ilości paliwa, np. do ogrzewania gazem domów nowa taryfa oznacza wzrost płatności o 58 proc.

Jak przypomniał URE, regulowana taryfa na sprzedaż paliw gazowych to cena maksymalna. Sprzedawcy mogą oferować gaz odbiorcom końcowym po cenach poniżej taryfy, zależnie od m.in. bieżących cen gazu.

Urząd podkreślił, że w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej ustawodawca przewidział obniżenie w pierwszym kwartale 2022 r. stawki podatku VAT na sprzedaż paliwa gazowego z 23 do 8 proc. Obniżona stawka podatku VAT przełoży się na końcowy rachunek konsumentów - odbiorców paliw gazowych.

 

Źr. RMF24.pl

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Reklama 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama 

Reklama