Reklama

Nowe obostrzenia od soboty - możliwy całkowity lockdown. Sprawdź!

2020-11-04 16:21:28, komentarzy: 0

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe ograniczenia koronawirusowe. Będą one obowiązywać od soboty do 29 listopada.

 

Morawiecki ogłosił, że od soboty do 29 listopada zamknięte będą instytucje kultury. Chodzi o kina, teatry, muzea, galerie sztuki, domy kultury i ogniska muzyczne. Chcemy zmniejszyć ruch społeczny, chcemy zmniejszyć mobilność społeczną. To jest - zdaniem wszystkich specjalistów - dzisiaj już wiadomo jedyny najbardziej skuteczny sposób. Zostańmy w domu, ograniczmy mobilność, kontakty społeczne, to na pewno pomoże w realizacji strategii walki z pandemią - powiedział szef rządu.

 

 

Szef rządu oglosił wprowadzenie nauczania zdalnego również na uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, a także przedłużenie go w przypadku innych klas do 29 listopada. Specjalny 500-złotowy bon na zakup sprzętu do pracy zdalnej otrzymają nauczyciele. To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom jest w tym przypadku niezbędny, żeby w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną - wyjaśnił Morawiecki.

 

Nowe ograniczenia dotkną także galerii handlowych. Od soboty do 29 listopada będą mogły w nich działać tylko wybrane sklepy - m.in. drogerie, apteki, sklepy spożywcze i usługi. Pozostałe mają pozostać zamknięte. 

Nowe restrykcje dotyczą również kościołów. Do 29 listopada będzie mogła w nich przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Premier poinformował też o podniesieniu progów bezpieczeństwa dla handlu. W mniejszych sklepach - poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, a w większych pozostaje do 15 osób - poinformował Morawiecki.

Na konferencji ogłoszono, że od soboty obiekty hotelarskie w Polsce będą otwarte tylko dla gości odbywających podróże służbowe.

 

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców, włączamy ten bardzo ostry hamulec bezpieczeństwa; jeżeli jednak przekroczy 70-75 przypadków na 100 tys., to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny - bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się, poruszania się i wszelkie zakazy, które umożliwią nam realizację scenariusza, który jest najbardziej potrzebny - powiedział Morawiecki. Dodał, że jeśli liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem będzie się utrzymywała na poziomie 25-50 na 100 tys., będzie możliwość powrotu do zasad stref czerwonych". Przy 10-25 zakażeniach na 100 tys. będzie można przywrócić zasady obowiązujące w strefie żółtej.

 

Źr.rmf24.pl

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Reklama 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama 

Reklama