PILNE! Pożar domu na Krasickiego w Brzeszczach - sytuacja tragiczna >>> Góra, Miedźna, Wola terenem zagożonym wysocje zjadliwą ptasią grypą!
Reklama

Wtyk Amerykański - masowo w Polskich domach, czy jest groźny?

2020-10-13 18:12:41, komentarzy: 0

Od niedawna w Polsce można spotkać nowy rodzaj inwazyjnego szkodnika, który jesienią zaczyna pojawiać się w domach. To wtyk amerykański. Nie przetrwa na zewnątrz, dlatego nasze gospodarstwa domowe są dla niego ratunkiem. Czy jest groźny i czy warto się go obawiać? Dostajemy od czytelników sporo zdjęć tego owada z pytaniem co to.

 

 

Leptoglossus occidentalis, czyli wtyk amerykański trafił do Europy z sadzonkami iglaków sprowadzanymi z USA. Najpierw jego obecność zauważono we Włoszech, z czasem rozprzestrzenił się również w innych rejonach. W naszym kraju spotkać można aż kilkanaście gatunków wtyków. Najpopularniejszy jest  wtyk straszyk (Coreus marginatus) żerujący na szczawiu. Od kilkunastu lat, na terenie całej Polski, spotyka się niestety także inwazyjnego wtyka amerykańskiego. Po raz pierwszy zaobserwowano go we Wrocławiu i Miechowie.

 

 

Czym jest wtyk amerykański?

Wtyk amerykański to pluskwiak  należący do rodziny wtykowatych. Osiąga spore rozmiary (15-18 mm długości). Ma brązową lub czarną głowę z czerwonożółtymi smugami, kłujką i długimi, segmentowanymi czułkami. Uwagę zwracają wyłupiaste oczy. Na odwłoku występują biało-czarne paski.

 

W okresie jesiennym owad ten może pojawiać się masowo w domach, garażach oraz budynkach gospodarczych. Najczęściej chowa się w futrynach drzwi, ościeżnicach okien i  szczelinach w podłodze- bywa wręcz plagą.

 

Czy wtyk amerykański jest szkodliwy?

Wtyk amerykański żeruje głównie na drzewach iglastych (w tym sośnie pospolitej) i nie jest groźny dla człowieka. Może sprawiać problemy w ogrodzie, ponieważ atakuje niedojrzałe szyszki wysysając z nich soki za pomocą kłujki, co w rezultacie prowadzi do pogorszenia jakości nasion drzew. W niektórych przepadkach osłabia również ich wzrost. Wtyk żeruje również na igłach, które zaatakowane zżółkną i brązowieją, tracą zdolności asymilacyjne. Stanowi więc duże zagrożenie dla naszego drzewostanu.

 

Co ciekawe, owad ten w sytuacjach zagrożenia wydziela nieprzyjemny zapach. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do biedronek azjatyckich, które mogą wywoływać u nas alergie, wtyk nam nie szkodzi, nie jest jadowity. A jego aparat gębowy przystosowany jest do wysysania substancji odżywczych z zielonych części roślin, a nie do kąsania. Zatem, jeżeli zobaczycie go w swoich domach, nie ma się czego obawiać.

 

 

Jak zwalczać wtyka amerykańskiego?

 

Wtyka amerykańskiego można zwalczać na różne sposoby. Pierwszym z nich jest ręczne wyłapywanie owada. Pamiętaj jednak, aby podczas takiego działania założyć gumowe rękawiczki, ponieważ wydzielany przez niego nieprzyjemny zapach, może długo pozostać na rękach. Możesz również wynająć profesjonalną firmę, która zwalcza inwazyjne owady  lub samodzielnie zastosować oprysk, lub zamgławianie. Takie działanie warto jednak przemyśleć, gdyż w ten sposób można przy okazji uśmiercić pożyteczne owady. Pewnym sposobem ochrony jest zakładanie siatek na okna.

 

 

 

Źr.deccoria.pl

Kategorie wpisu: Środowisko
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Reklama 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama 

Reklama