You are here:  / Dom i Mieszkanie / Co więc robić w przypadkach zawilgoceń ścian?

Co więc robić w przypadkach zawilgoceń ścian?

Co więc robić w przypadkach zawilgoceń ścian, gdy już zauważamy pierwsze oznaki plam bądź już mamy ślady zagrzybień?

Oto kilka skutecznych sposobów walki z tym problemem:

Para wodna powinna mieć możliwość naturalnie się przemieszczać i wysychać. Mokre plamy usuwamy przez dobre wietrzenie i ocieplenie wnętrz
W przypadku nieszczelnych ław fundamentowych występuje podciąganie kapilarne czyli pojawia się w pomieszczeniach piwnicznych stęchły zapach. W tej sytuacji zalecane jest odkopanie fundamentów poniżej poziomu występowania plam. Należy zdjąć starą skorodowaną zaprawę i następnie otynkować nową. Należy również przygotować zaprawę cementową zatartą na szorstko i położyć ją na tynk. Gdy zaprawa wyschnie, wykonujemy izolacje przeciwwilgociową pionowo-powłokową. Te czynności mają również zastosowanie, gdy występuje przenikanie wilgoci przez mury piwniczne.

Ale co robić z grzybem pojawiającym się na ścianach pomieszczeń, w których mieszkasz?

Najważniejszym elementem jest naprawienie błędów konstrukcyjnych, sprawdzenie mostków termicznych oraz, gdy jest to możliwe, wykonanie czynności wspomnianych powyżej.
Należy również zbić tynk na powierzchniach zawilgoconych, zwracając uwagę na spoiny (to przez nie grzyby przenikają do poszczególnych warstw). Możliwe jest również nawiercanie otworów w zagrzybionych ścianach i wprowadzanie środka dezynfekującego, tak by nasączyć spoiny murów i znajdującą się w nich zaprawę.
Następnie należy spryskać lub posmarować mury roztworem roboczym (często stosuje się go w proporcjach 1: 2 preparatu do podwójnej ilości wody).

Zalecane preparaty do odgrzybień to:

Polski produkt PLEŚNIOTOX lub PLEŚNIOTOX E.
Izohan GRZYBOSTOP, w opakowaniach 500 ml, 2 l, 5 l.
ATLAS MYKOS — Koncentrat Preparatu Grzybobójczego, w opakowaniach po 1 kg lub 5 kg.
Środek Grzybobójczy TYTAN, w opakowaniach ze spryskiwaczem 500 ml, kanister 1 l lub 5 l.

Należy pamiętać, że metoda usuwania grzybów na ścianach pomieszczeń jest uzależniona od miejsca ich występowania, jakości powierzchni nimi zajętej, tynków, jakości posadowień budynków oraz rodzaju budulca, z jakiego budynek jest wykonany.

Środki chemiczne są toksyczne. Ważnym jest więc, aby przy opisanych wyżej pracach, co najmniej przez kilka dni od momentu przeprowadzenia prac, nie korzystać z oczyszczanych pomieszczeń.