You are here:  / Dom i Mieszkanie / Elewacja dla nowoczesnego domu

Elewacja dla nowoczesnego domu

Nowoczesne domu wyróżniają się kilkoma czynnikami, przede wszystkim bryłą. Zazwyczaj są proste, o zwartym kształcie utrzymanym na planie kwadratu, z dwuspadowym dachem. To sprawia, że domy te są energooszczędne, bardzo wygodne, szybkie w budowie, a do tego ciekawe. Ich szczególny charakter podkreśla również wykończenie fasy.

Elewacja w nowoczesnych budynkach ma je wyróżniać na tyle tych tradycyjnych zabudowań. Dlatego do wykończenia fasady coraz częściej wybierane są materiały niestandardowe. Na porządku dziennym jest też łączenie materiałów tradycyjnych z nowoczesnymi, np. drewna ze szkłem, kamienia z metalem. Jaka elewacja sprawdzi się zatem w wypadku nowoczesnego domu?

Domy nowoczesne są często bardzo proste, a w wypadku budynków piętrowych może to nie wyglądać zbyt estetycznie. Dlatego ciekawy efekt pozwoli osiągnąć właśnie połączenie materiałów. Wtedy bryła stanie się podzielona i zmienią się jej proporcje. Idealnym rozwiązaniem będzie pokrycie części elewacji płytami kamieniopodobnymi, które będą kontrastować z gładkimi powierzchniami. Kamień to również ciągle modny materiał, więc taki dom będzie dobrze prezentował się latami. Kolorystykę najlepiej utrzymać w szarości.

Elewację można również po prostu pomalować. W takiej sytuacji najważniejsze będzie jednak odpowiednie dobranie kolorów. Warto pamiętać o tym, że jasne kolory optycznie powiększają. Dlatego dla mniejszych budynków można wybrać kolor biały, beżowy czy kremowy. Zaletą takich kolorów jest to, że można je łączyć z każdym innym kolorem – to pozwala nadać budynkowi ciekawego charakteru.

Nowoczesny dom to kontrasty. W wypadku elewacji świetnie sprawdzi się połączenie koloru białego z czarnym. Część elewacji można pokryć białą cegłą klinkierową, która wygląda bardzo interesująco na dużej powierzchni. Kontrastem będą czarne elementy, np. w wypadku dachu. Warto też zadbać o podkreślenie geometrycznych kształtów, co sprawi że dom będzie ciekawszy mimo najprostszej bryły.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie też stworzenie gładkiej powierzchni, np. za pomocą cegły klinkierowej, która może pokrywać wszystkie ściany. Nowoczesne budynki zazwyczaj wymagają chłodnych barw, jednak w wypadku dużego, rozbudowanego domu sprawdzą się też ciepłe barwy, ale najlepiej w mocnych odcieniach – wtedy nie straci on swojego charakteru.

Elewacja może również w dużej mierze być przeszklona – nowoczesne domu często posiadają ogromne okna i przeszklone płaszczyzny, dzięki czemu stają się przestronniejsze. Pozostałą część elewacji można pokryć ciemnym materiałem, co nada ciekawy efekt całości