You are here:  / Dom i Mieszkanie / Grzyb na ścianie: co się stanie, gdy go pozostawisz i jak pozbyć się problemu

Grzyb na ścianie: co się stanie, gdy go pozostawisz i jak pozbyć się problemu

Grzyb na ścianie: co się stanie, gdy go pozostawisz i jak pozbyć się problemu

Drewno a grzyb

W poprzednim artykule poruszyliśmy temat, który dla większości osób jest synonimem horroru.

Kiedy ściany, podłogi, materiały, z których wykonany jest dom, a na etapie późniejszym i meble, wyposażenie, a nawet ubrania, są zainfekowane grzybem i pleśnią, ma to dramatyczne skutki dla naszego zdrowia. Dzieje się to na tyle często w naszym klimacie, że powstały firmy specjalizujące się usuwaniem tych organizmów i przywracaniem świetności naszym mieszkaniom i domom.

Większość przypadków grzybicy w domach nie wymaga jednak specjalistycznej pomocy i możemy poradzić sobie z tym problemem sami. Scharakteryzujemy więc najbardziej skuteczne sposoby, które w przeciągu kilku dni pomogą usunąć zagrzybienia. Są to sposoby już przez innych skutecznie przetestowane, które sprawiają, że problem znika.

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule, grzyby i pleśnie pojawiają się w większości przypadków, jako wynik błędów w konstrukcji budynków. Dzieje się to wówczas, gdy wilgoć z gruntu ma możliwość przenikania do wnętrz, bądź źle zostały zaizolowane mury prowadzące do zacieków dachowych ( w wyniku uszkodzonych rynien, rur spustowych), czy też źle zostały zaizolowane ławy fundamentowe. Wówczas, gdy mają miejsce szybkie zmiany temperatury, gdy mury zewnętrzne mają temperaturę znacznie niższą od temperatury wnętrza, w narożach zaczynają się pojawiać ciemne plamy wilgoci (w pomieszczeniach chłodniejszych niż ich sąsiedztwo).

Przykładem może być łazienka. Gdy zostają błędnie zaizolowane ściany i w pomieszczeniu sąsiednim położony jest tynk wodoszczelny, to ściana może nie wysychać po zawilgoceniu i utrzymuje się wilgoć wewnątrz konstrukcji.