You are here:  / Dom i Mieszkanie / Izolacja – droga do domu energooszczędnego część druga

Izolacja – droga do domu energooszczędnego część druga

Izolacja – droga do domu energooszczędnego część druga

Jak oszczędzać z dobrą izolacją termiczną

W poprzednim artykule mówiliśmy o tym jak istotne jest, by ocieplenie domu było przez nas traktowane jako całość. Co możemy osiągnąć, gdy izolację domu wykonamy właściwie? Większe koszty poniesione na najlepsze materiały zwracają nam się szybko w zmniejszonych wydatkach na ogrzewanie pomieszczeń. Jak najlepiej skonstruować warstwy izolacyjne oraz o innych istotnych kwestiach przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Najważniejszym jest unikać powstawania liniowych mostków termicznych (miejsc ucieczki ciepła na zewnątrz budynku poprzez brak izolacji bądź jej niewłaściwe ułożenie). Podczas budowy domu, należy pomiędzy krokwiami ułożyć warstwę wełny mineralnej, a następnie dodać warstwę drugą, prostopadle do niej, również z wełny mineralnej szklanej.

Co robić, gdy podejrzewamy, że konkretne miejsca w budynku posiadają mostki cieplne? Jak sprawdzić, które elementy domu powodują utratę ciepła i zwiększają koszty na ogrzewanie?
Możemy tego dokonać wykonując zdjęcie z kamery termowizyjnej. Pokazuje ona temperatury przegród.

Jakie elementy izolacyjne powinien posiadać dach, aby spełniał nasze oczekiwania cieplne i nie tworzył liniowych mostków cieplnych?
Gdy posiadamy już wykonaną konstrukcję dachu:

Pomiędzy krokwie umieszczamy warstwy wełny mineralnej z małym naddatkiem.
Dodajemy do krokwi na przykład ruszt stalowy, który utrzyma kolejną warstwę która jest drugą warstwą wełny mineralnej ułożoną prostopadle do pierwszej.
Na całej powierzchni dodajemy folię paroizolacyjną i następnie na tak zbudowanych przegrodach izolacyjnych dodajemy płyty gipsowo-kartonowe.

Ciekawostka: wełna mineralna została wynaleziona w Rosji, wytwarzano z niej klosze do lamp i ubrania. Furorę zrobiły na wystawie światowej w Chicago w 1893 roku.

Jaki są plusy owego rozwiązania?

Oczywistym jest zaoszczędzenie pieniędzy na ociepleniu domu, poddasza, optymalna temperatura całości.
Nie stwarzanie środowiska do powstawania grzybów i pleśni.
Nie występuje wykraplanie się zimą wilgoci wewnątrz przegrody, a latem następuje swobodne oddychanie całej konstrukcji.
Brak konieczności napraw, zaoszczędzenie czasu.
Powstanie przestrzeni użytkowej poddasza.
Dbałość o środowisko naturalne poprzez mniejszą produkcję dwutlenku węgla do atmosfery, znacznie oszczędniejsze zużycie energii elektrycznej, zmniejszona produkcja odpadów. Czy wiesz, że przy zastosowaniu 20 cm wełny mineralnej jako warstwy izolacyjnej w twoim domu jednorodzinnym można zaoszczędzić środowisku ponad 302 kg dwutlenku węgla wyprodukowanego i uwolnionego do atmosfery w ciągu roku? Nie tylko oszczędzasz pieniądze wydając mniej na ogrzewanie, ale ratujesz środowisko…

O stratach i problemach jakie powstają poprzez kumulowanie się wilgoci pisaliśmy w poprzednich artykułach.

Ciekawostką niech będą dane dotyczące termoizolacyjności budynków na przestrzeni ostatnich 70 lat:
W budynkach z lat powojennych, zużycie energii na rok oscylowało w granicach 300-250 kWh/m2. Obecnie jeśli dobrze wykonamy izolację owa wartość spada do… 15 kWh/m2 ! Porównano również potencjalne zużycie oleju opalowego na rok dla domów powojennych i obecnych. Jest to około 30 l/m2 dla lat powojennych i… 1,5 l/m2 obecnie!

Te dane mówią same za siebie. Właściwie wykonana izolacja zapewni nam łatwiejszą i szczęśliwszą przyszłość.