You are here:  / Dom i Mieszkanie / Izolacje budowlane, oszczędności i uregulowania prawne

Izolacje budowlane, oszczędności i uregulowania prawne

Izolacje budowlane, oszczędności i uregulowania prawne

Zima zbliża sie do nas wielkimi krokami. Część z nas czeka już na śnieg, na chłody i różowe niebo które zawsze im towarzyszy. Różowo – błękitne, w odcieniach jakie widzisz tylko gdy jest bardzo zimno, gdy oddech wręcz boli. Wtedy też wzrastają nakłady finansowe na nasze mieszkania: ogrzewanie i ciepła woda.

Wtedy również warto uświadomić sobie, jak ważne jest, aby właściwie wykonać izolację cieplną naszych domów i mieszkań.
W Polsce, poprzez budynki, zużywamy ponad 40% całkowitej wytwarzanej energii. Ta liczba jest podobna wśród państw wysoko rozwiniętych. Jest to równocześnie najwyższa pozycja w bilansie energetycznym. Co pokazuje jak prostym może być ograniczenie konieczności produkcji energii. Wystarczy zadbać o to by użytkowano jej mniej w budynkach, bądź uniknąć mostków termicznych.
Ze względu na zmieniający się świat, postępujące w szybkim tempie ocieplenie klimatu, te zmiany muszą nastąpić teraz.

W poprzednich artykułach pisaliśmy obszernie na temat wielu aspektów izolacyjności budynków. Dziś natomiast powiemy o tych aspektach z punktu widzenia rozporządzeń prawnych.

Potrzebne informacje znajdziesz między innymi w nowelizacji Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 6 listopada 2008 roku w sprawie warunków technicznych, jakim mają w pełni odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie.

Co z niego wynika?

Technika instalacyjna oraz przegrody zewnętrzne budynku muszą odpowiadać wymaganiom izolacyjności cieplnej
Wskaźnik EP (określa roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, przygotowania cieplej wody, wentylacji, oświetlenia), jest mniejszy od wartości podanej w Rozporządzeniu.

Jest to interesujący wniosek, ponieważ oznacza, że nawet gdy któryś z elementów izolacji ma izolacyjność cieplną mniejszą niż współczynnik przenikania ciepła U (max), ale za to inne elementy (przegrody budynku) są o podwyższonej szczelności, bądź prawidłowości wykonania konstrukcji, to bilans całości może być dla budynku właściwy.

Nie zmienia to oczywiście faktu, ze należy pamiętać o tym by konstruować budynki jak najbardziej szczelne, unikając mostków termicznych, źle wykonanych kontaktów, miejsc przejść kabli, itd. Każdy błąd budowlany kosztuje nas dodatkowe pieniądze wydane na ogrzewanie budynku.