You are here:  / Dom i Mieszkanie / Jak usunąć wilgoć z mieszkania?

Jak usunąć wilgoć z mieszkania?

Wilgoć pojawiająca się w mieszkaniu prowadzi do niezbyt przyjemnych konsekwencji – na ścianach pojawiają się plamy, niekiedy czuć ja w również w powietrzu. Dlatego tak ważne jest, by w porę reagować – gdy tylko pojawią się oznaki nadmiernej wilgotności.

Za duża wilgotność – kiedy?

Ale jak ustalić, że mamy w mieszkaniu za wysoką wilgotność? Objawów jest kilka.

Najczęściej na początku dostrzegamy w mieszkaniu często zaparowane okna i lustra. Poza tym obserwujemy, że wydłużył się czas suszenia prania czy mokrych ręczników, szczególnie w łazience. Poza tym w mieszkaniu czuć nieprzyjemny zapach. Po jakimś czasie problem staje się jeszcze bardziej widoczny – od ścian odkleja się lub odpada tapeta lub farba, widoczne stają się mokre plamy, w w efekcie końcowym pojawia się grzyb i pleśń.

Takie oznaki wskazują, że trzeba jak najszybciej podjąć konkretne działania. Najpierw jednak należy ustalić, jaki poziom wilgotności mamy w mieszkaniu. Normą jest przedział między 45-60%. Aby sprawdzić jak przedstawia się sytuacja w naszym mieszkaniu, warto zakupić wilgotnościomierz. Warto jednak sprawdzić wyniki kilka razy, gdyż będzie on zależał od różnych czynników, np. aktualnej pogody czy ciśnienia. Jeżeli chcemy ustalić wilgotność ścian i podłóg niezbędny będzie miernik oporowy.

A jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?

1. Osuszacz powietrza. Jednym z urządzeń jest osuszacz powietrza. Idealnie nadaje się do suszenia wilgotnych ścian – najpierw zmniejsza wilgotność powietrza, a później pobiera wilgoć ze ścian. W końcowym procesie woda zostaje skroplona do zbiorników. Urządzenie będzie bardziej skuteczne, gdy przy wyborze weźmie się pod uwagę takie czynniki jak stopień zawilgocenia, grubość ścian oraz wielkość pomieszczenia

2. Pochłaniacz wilgoci. Jest to urządzenie ze specjalnym wkładem, które pobiera parę wodną, a następnie zamieniają ją w roztwór soli i skrapla do specjalnego pojemnika. Pochłaniacze można montować w różnych pomieszczeniach, a dodatkowo wytwarzają bardzo przyjemne zapachy.

3. Nagrzewnica. Wilgotność można zmniejszyć przez podniesienie temperatury – co umożliwia nagrzewnica. Do wyboru są nagrzewnice gazowe, elektryczne lub olejowe. Wilgoć zacznie odparowywać, dlatego trzeba też zadbać o jej odprowadzanie, wybierając jakieś inne urządzenia.

4. Mikrofale i fale podczerwone. Ściany można też osuszać wykorzystując mikrofale(niszczą pleśń i grzyby) lub fale podczerwone(podgrzewają powierzchnię, która oddaje wilgoć), jednak wymaga to współpracy z fachowcami.