Czy żółta strefa zmieni się w zieloną?

2020-08-10 16:48:16, komentarzy: 0

10 sierpnia z udziałem włodarzy miast i gmin naszego powiatu, komendantów służb oraz dyrektorów powiatowych placówek odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wideokonferencji przewodniczył wicestarosta Paweł Kobielusz. Dyskutowano o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w naszym powiecie.

 

Wicestarosta Paweł Kobielusz przypomniał, że w związku z umieszczeniem przez Ministerstwo Zdrowia naszego powiatu w tzw. żółtej strefie, od soboty obowiązują obostrzenia. Następnie poprosił Andrzej Stasiuka, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu o przybliżenie aktualnej sytuacji w naszym powiecie.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oświęcimiu stwierdził, że sytuacja jest ogólnie znana. Powiedział, że wraz z Policją od soboty monitorowane są obiekty użyteczności publicznej pod kątem przestrzegania zaostrzonych norm sanitarnych.

 

Nasza powiatowa społeczność jest zdyscyplinowana – wyznał Andrzej Stasiuk.

Nie wpadniemy do czerwonej strefy, chyba że pojawią się niespodziewane ogniska. Podstawą jest noszenie maseczek, stosowanie środków ochrony osobistej, utrzymywanie odpowiednich odległości – dodał.

Optymizmu szefa powiatowego Sanepidu nie podzielił prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Włodarza zaniepokoiła duża liczba zarażeń wśród mieszkańców sąsiedniej gminy Brzeszcze, co niepokojaco zawyża statystkę zachorowań w całym powiecie.

 

Andrzej Stasiuk odparł, że na terenie gm. Brzeszcze nie ma ogniska epidemii, a osoby zakażone koronawirusem to pracownicy pobliskich śląskich kopalń i tam się zakaziły.

 

Szef Sanepidu odniósł do okrojonych, weekendowych komunikatów PSSE w Oświęcimiu, w których zabrakło wyszczególnienia liczby zakażonych w poszczególnych gminach.  Dyrektor Sanepidu odparł, że wynikało to tylko i wyłącznie ze szczupłości kadr placówki, a w dzisiejszym komunikacie podano już pełną informację.

Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu powiedział, że w placówce przy ul. Wysokie Brzegi sytuacja jest stabilna, a pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem są kierowani do szpitala jednoimiennego w Krakowie.

 

Policja i Państwowa Straż Pożarna pracują stabilnie. W PSP wprowadzono system 4-zmianowy.

Renata Fijałkowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu przedstawiła sytuacje w funkcjonujących na naszym terenie 3 Domach Pomocy Społecznej. W placówkach obowiązuje zakaz odwiedzin i wyjść.

Podsumowując wideokonferencję, wicestarosta Paweł Kobielusz wyraził nadzieję,  że sytuacja w naszym powiecie się uspokoi i niebawem wrócimy do normalności, czyli do zielonej strefy.

 

 

Fot. RL

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka

Kategorie

Brak kategorii