You are here:  / Dom i Mieszkanie / Szybkie i łatwe rozwiązanie problemów z hydroizolacją w budownictwie?

Szybkie i łatwe rozwiązanie problemów z hydroizolacją w budownictwie?

Szybkie i łatwe rozwiązanie problemów z hydroizolacją w budownictwie?

W poprzednim artykule wspominaliśmy o membranach bitumicznych, które ułatwiają tworzenie niezwykle trwałych hydroizolacji, zarówno w budynkach nowo powstających jak i tych już istniejących, które wymagają remontu. Podczas opisywania działania materiału, wspomnieliśmy również o tym jak należy układać membranę w miejscach szczególnie newralgicznych, takich jak przerwy technologiczne w betonowaniu, miejsca przejść elementów instalacyjnych przez przegrody instalacyjne, itp.

Hydroizolacje w budownictwie

Czas, w którym żyjemy nie należy do najłatwiejszych pod względem warunków atmosferycznych. Zjawiska naturalne, które są stałym elementem środowiska naturalnego, takie jak powodzie, silne wiatry, śnieżyce, okresy suszy stają się coraz silniejsze i mocniej uderzają w miejsca zamieszkałe przez ludzi. To przesuwa granice wytrzymałości, jakich wymagamy od materiałów konstrukcyjnych i budowlanych wykorzystywanych przy tworzeniu nowych budowli i remontowaniu tych istniejących.

Czas trwałości jest tu istotnym czynnikiem. Chcemy by materiały były trwałe i zwolniły nas z konieczności częstych napraw, były przyjazne dla środowiska i łatwe w zastosowaniu.

Mimo, że miejsca takie bywają małe w stosunku do całości powierzchni na przykład fundamentów, bądź ścian, to mogą stać się powodem trwałych i poważnych uszkodzeń konstrukcji. Woda znajdując nawet mały punkt przenikania powoli będzie wpływać na coraz większą powierzchnie, powoli zmieniając jej wytrzymałość, pojawi się grzyb i w sytuacjach ekstremalnych zachwianie konstrukcji całego budynku.

Aby tego uniknąć mamy możliwość skorzystania z materiałów izolacyjnych, które dynamicznie dostosowują się do powierzchni elementu wymagającego naprawy- czyli uszczelnienia.

Jakie elementy budowli wymagają zwrócenia uwagi:

Pionowe i poziome przerwy technologiczne w betonowaniu
Przejścia elementów instalacyjnych przez przegrody budowlane
Styki konstrukcji, tzn. na przykład miejsca połączeń nowych i starych elementów konstrukcji
Przecieki punktowe i liniowe.

Wszyscy lubimy szybkie i łatwe do wdrożenia rozwiązania problemów. W budownictwie czas odgrywa szczególnie istotną rolę. To przekłada się na koszty.

Z tego względu jednym z najbardziej cenionych rozwiązań w wyżej wspomnianych przypadkach jest stosowanie taśmy bentonitowo-kauczukowej.

Jak ją stosować, jak ona działa i czym się charakteryzuje?
Gdy stosujemy taśmę, w ciągu 7 dni nasiąka ona wodą i pęcznieje nawet szesnastokrotnie. W ten sposób naturalnie wypełnia ona newralgiczne miejsca szczelnie tworząc przegrodę izolacyjną. Gdy umieścimy taśmę w betonie, pęczniejąc przeciwdziała procesom pęcznienia betonu. Ma konsystencję żelową, co sprawia, że tworzy hydroizolację, który wytrzymuje ciśnienie wody nawet wielkości 70 metrowego słupa wody! Co więcej materiał ten doskonale sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych, wytrzymuje bowiem środowisko stałej obecności wody oraz naprzemiennych stanów nawadniania i osuszania.

Materiał ten jest rzeczywiście bardzo cenionym rozwiązaniem. Szybki, niezawodny, łatwy w instalacji. Posiada również kilka innych cech o jakie zabiegają osoby budujące domy bądź uszczelniające już istniejące. O nich jak i również jak zastosować taśmę bentonitowo-kauczukową, przeczytasz w kolejnym artykule.